Община Търговище и Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) извършиха съвместна проверка във връзка с постъпили сигнали за отглеждане на голям брой кучета в село Бистра.
Днес експерти от Община Търговище и ветеринарни лекари от ОДБХ провериха два частни имота и един общински терен в населеното място.
В хода на проверката са установени 73 кучета, които се отглеждат в двата частни имота. При проверката са извършени огледи на площите за отглеждане на животните и е направена проверка на наличната документация. Животните са с поставени микрочипове и притежават ветеринарномедицински паспорти.
При извършената проверка са констатирани несъответствия между част от данните, вписани в паспортите на животните, и информацията, въведена в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните. На собствениците са дадени предписания за отстраняване на установените несъответствия в определен срок.
Проверката е установила също, че по-рано дадените през годината предписания за премахване на кучешки къщички, разположени върху общински терен, са изпълнени.
Съгласно действащото законодателство броят на отглежданите животни сам по себе си не представлява основание за отнемането им или за налагане на забрана за отглеждането им. Проверките могат да бъдат насочени към установяване на спазването на ветеринарномедицинските изисквания, условията, при които се отглеждат животните, изискванията за спазване на обществен ред и изпълнението на дадените предписания.
Проверките продължават. При констатиране на нарушения ще бъдат предприети действия в рамките на законовите правомощия на всяка от проверяващите институции. Предстоят и междуинституционални срещи за обсъждане на резултатите от извършените проверки и за координиране на последващи действия на компетентните органи.
Около 500 кучета се осиновяват ежегодно от общинския приют за безстопанствени животни в Русе.
Повечето от тях намират нов дом в Германия, благодарение на партньорски организации, които подпомагат този процес.
Условията за осиновяване на кучета в България са по-лоши, и затова сме по-взискателни, обясни директорът на общинския приют Жени Попова.
С-н 6:35 проверяваме - 7:01 конкретен дом
От приюта работят с три партньорски организации по осиновяването на кучета в чужбина, но и разчитат много на тях за подпомагане на дейността си.
С-н 114 7:10 в момента - 7:52 действия
Доброволците са също много важна част от грижите за безстопанствените животни в приюта, като постоянно можем да разчитаме на поне 10-ина от тях, сподели още Жени Попова.
С-н 115 0:12 при нас – 0:52 за тях
Има и постоянна необходимост от къщички, одеала, чаршафи и кърпи за нуждите на животните в приюта.
Над 220 кучета са кастрирани в общинския приют в Търговище през 2025.
Това е част от мерките за трайно ограничаване на популацията на безстопанствените животни. През миналата година 56 кучета пък са намерили дом чрез осиновяване. Като дарение са получени и над 800 килограма храна, както и къщички за животните.
От отдел "Местни данъци и такси" в Община Търговище напомнят, че собствениците на кучета са длъжни да ги регистрират в местната администрация. Срокът за деклариране на домашните любимци е три месеца от датата на придобиване. Ако това е станало след 31 март, кучетата трябва да бъдат декларирани в едномесечен срок в Общината.
Таксата за притежаване се заплаща ежегодно като за територията на града тя е 5,11 евро, а за селата – 2,56 евро. От Общината уточняват, че освобождаването от такса не отменя задължението животните да бъдат декларирани. За да бъде регистрирано в общинската система, кучето трябва да има поставен микрочип и издаден паспорт.
Към момента броят на декларираните в Общината кучета е 2770. От местната администрация призовават гражданите към отговорно отглеждане и своевременна регистрация на домашните любимци, тъй като това е ключов фактор за ограничаване на популацията на безстопанствените животни.
Деца боядисваха къщички за кучета в общинския приют в Търговище.
Инициативата е на новия младежки център в града, като целта е да се насърчи доброволческата дейност и ангажираността на младите хора към обществените проблеми.
"Къща мечта – създай подслон за бездомните животни", под това заглавие доброволците участваха в инициативата на Младежкия център. На повечето от тях присъстваха и родителите им.
Дървените къщички са дарение от любители на животните, а децата-доброволци ги украсяваха според фантазията си. Почти всички от тях притежават домашни любимци в домовете си.
Обявена е и дарителска кампания за топли одеяла, постелки и завивки за обитателите на общинския приют в града. В момента там броят им е около 110, а желаещите могат да занесат даренията си директно там.
Вижте повече във видеото.
Кандидатът за кмет на Две могили от СДС Драгомир Драганов очерта приоритетите си.
Основните са свързани с някои от най-сериозните проблеми пред общината - затвореният банков клон, липсата на транспортна свързаност на някои населени места, както и бездомните кучета.
"Двете банки в Две могили затвориха, от което са потърпевши хора и фирми. Задачата ми е да върнем поне един клон на банка.", посочи Драганов.
Той обеща до два месеца да реши и въпроса с липсата на транспорт до няколко села в общината.
"Ако се наложи Общината ще организира обществен превоз като вземе лиценз. Не е нормално да има населени места без обществен превоз и хората да са принудени да ползват частен транспорт, за да отидат до съседните градове или до болниците в Бяла и Русе.", категоричен бе още Драганов.
ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!