"Двор на кирилицата" в Първата столица на Българската държава – град Плиска. Нарекли са го и е направен по повод 1150 годишнината от покръстването на българите в православната християнска вяра.
За отбелязване е, че този "Двор на кирилицата" и нейната история не е създаден и финансиран от държавна институция, а от един арменец, който е избрал да живее в България. Обича страната ни и знае много за нейната история. Карен Алексанян с лични средства купува около 8000 декара земя и върху нищото с помощта на строители, архитекти, наши и чужди художници, и специалисти осъществява идеята си. И сега това място се превръща в необикновено, посещавано от различни хора, които са писали и пишат на кирилица, прекланят се пред създателите й - двамата братя Кирил и Методий, както и пред техните ученици.
Трябва да ви кажа това, че съм впечатлен първо от начина, по който е изградено всичко това, честно казано не очаквах такова нещо, фигурите с написаното, аз наистина за пръв път идвам тука. Просто е впечатляващо, трябва да ви кажа, че и на други места съм бил от подобен характер, но тук наистина е пипнато сериозно, вероятно и доста средства са вложени като гледам, в което няма нищо лошо. Малко или много се топим и ако ги няма тези неща, просто ще станем, ще се превърнем в едни безотечественици, затова е много важно да има такива места.
По идея на собственика, майсторите са вплели символика във всяка буквичка, на П-то ще видите пауните, на Л-то лястовичката и лозата, И-то е съюзът между думите, С-то е слънцето, К-то са камбаните и така, идеята е във вашата разходка вие непосредствено да откриете символиката на всяка една буквичка. Буквичките са направени от камък, който се казва арменска пясъчна туфа и цветът, който виждате е този естествен цвят. Виждате на паметника "Хачкар" буквичката Я зад мен, отчасти черно оцветяване, това не е ефект, който ние сме създали, това се е получило при придобиването на самия камък. Зад мен виждате фигурите на Кирил и Методи, знаете кои са те, създатели на буквите, а зад тях ние сме поставили символът на християнството, в случая 12 метров железен кръст. При нас Борис е на почит, знаете, той е главният "виновник" за пренасянето на нашата азбука – глаголицата от учениците на Кирил и Методи – Климент, Наум и Ангеларий. Арменците имат такъв обичай, нашият собственик е арменец, съответно арменците имат такъв обичай, да поставят в чест на нещо точно такъв тип паметници под формата на каменни кръстове.
Всичките букви са 30 на брой, Кирилските ни букви, не са по азбучен ред, защото първите 6 изписват Плиска, а другите вече са наредени на произволен принцип. Трябва да се обърне внимание на тях, че почти на всяка една има определена символика, не са само букви, примерно на П-то са пауни, на Л-то лястовица и лоза, С-то е слънцето, идеята ни е непосредствено посетителите, когато дойдат, да ги разгадават сами, за да им бъде интересно. Имаме параклисче, което е посветено на Св. Цар Борис I Покръстител, той е и осветен, посетителите могат да запалят по една свещичка за здраве.
Трима художника са нарисували нашите картини, доц. Иван Узунов от Великотърновския университет, катедра "Живопис" преподава, Валентин Гулешев от град Търговище и Михаела Михайлова от София. В крепостта восъчните фигури са изработени от наш български автор, казва се Борис Борисов, а буквите в Трявна са изработени от наш български автор, казва се уста Дарин Божков. Много голямо впечатление им правят тези букви, които са на дървени пана в крепостта, понеже много рядко може да се срещнат такива големи букви и да се изложени като дървени пана. Снимат се, много им се радват, интересът е доста голям относно фигурите, понеже придобиват някаква представа какво са представлявали навремето, как са били облечени.
"Дворът на кирилицата" вече три години представя и ще продължи да показва съществуването на Кирилицата от момента на нейното създаване до превръщането ѝ от Паисий в завет към днешните поколения: "Българино, знай своя род и език!".