Трябва да се направи задълбочен анализ преди да се намали рязко приемът на студенти в университетите, както предлагат от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Това е категоричното мнение на председателя на Общото събрание на Русенския университет акад. Христо Белоев. Според предложението, броят на откритите места за студенти не трябва да е повече от 50% от общия брой завършващи средно образование.
В становището на работодателската организация се посочва, че това ще даде възможност за по-голяма конкуренция сред кандидат–студентите, за подобряване на качеството на образование и изграждане на подходящи специалисти, които бързо да намерят реализация на пазара на труда.
РЕКЛАМА
Според акад. Белоев, има нужда от определен тип кадри като инженерни специалисти, но невинаги търсенето на пазара на труда съответства на това, което произвеждат университетите. Това идва и от нагласата на студентите да учат в по-масови специалности, при които реализацията не е толкова висока, смята акад. Белоев.
Освен това, според него, вместо рязко да се намали приемът в университетите, е добре да се върви в посока разширяване на обхвата на защитените специалности, при които студентите са освободени от такси. Има и специалности, при които едва 40-50% от студентите завършват, каза още акад. Белоев.
Предложението на АИКБ е броят на местата в държавните висши училища да намалее от 42 600 на близо 27 800.
Вижте повече във видеото.