Днес отбелязваме 133 години от Съединението на България.
На 6 септември през 1885 година, след бунтове в различни градове на Източна Румелия, се извършва военен преврат, подкрепен от българския княз Александър I и ръководен от майор Данаил Николаев. Съединението получава международно признание на 24 март 1886 година чрез подписването на спогодба между Княжество България и Турция.
Съединението е акт на българския народ, който не се е съобразил с желанията на великите сили. През нощта на 5 срещу 6 септември, въоръжени бунтовници командвани от Данаил Николаев влизат в Пловдив, установяват контрол над града и отстраняват правителството и генерал-губернатора. След това княз Александър Батенберг издава манифест, с който признава Съединението.
С построяване на почетния караул на русенския гарнизон на площад "Батенберг", започна тържествената церемония в Русе в чест на 133 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
В словото си областният управител на Русе Галин Григоров отбеляза, че на 6 септември 1885 година българският народ е показал, че може сам да определя собствената си съдба. Успехът на Съединението е в осъзнаването на завета на Кубрат за единство, каза още Галин Григоров.
В памет на загиналите беше отслужена заупокойна молитва.
В края на тържествената церемония, бяха поднесени венци и цветя пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война от 1885 година.