Показват "Рибния буквар" в Русе като част от експозиция посветена на силата на книжовността.
Целта на инициативата е да популяризира Европейското културно наследство по Комуникационната стратегия на България за Европейския съюз и се организира съвместно от Областната администрация и Регионална библиотека "Любен Каравелов".
Изложбата ще може да бъде разгледана до средата на ноември. Експозицията със старопечатни, редки и ценни издания е под надслов "Книжовността – обединител на народите". Тя илюстрира връзките на българските книжовници и просветители през Възраждането с европейските културни ценности.
Известен е фактът, че до 1864 на територията на страната не е имало печатници, затова българските книги са били издавани в други страни, най-вече в Румъния.
Всеки посетител ще може да се запознае отблизо с първата печатна книга на новобългарски език "Кириакодромион" или по-известна като "Неделник" от Софроний Врачански, издадена през 1806 година в Римник, Румъния, както и с "Рибният буквар" от Петър Берон, чието първо издание от 1824 година е отпечатано в Брашов. Сред книгите, които русенци и гостите на града могат да разгледат е и един от първите български учебници, отпечатан през 1856 година в Букурещ, а именно "Нов български буквар" на Рашко Блъсков.
Необходимо е да бъде отбелязано, че през XIX-ти век в Букурещ са издадени повече от 200 книги на български просветители и творци. Там излизат и Ботевите вестници "Нова България", "Знаме" и "Дума на българските емигранти".