С шествие на ученици започна честването на Деня на Ботев в Търговище.

Те се събраха на паметника на Никола Симов – Куруто – знаменосецът на Ботевата чета.

Да почетат паметта на загиналите за свободата на България бяха кметът на община Търговище д-р Дарин Димитров, областният управител Митко Стайков, председателят на Общинския съвет Хатидже Алиева и представители на партии. Включиха се също пенсионерски клубове, възпитаници на детски градини и много граждани.

По традиция в общоградското поклонение участие взе Духовият оркестър към Община Търговище. Ученици от Първо ОУ "Христо Ботев", представиха литературно-музикална програма "С Ботев в сърцето".

Венци на паметника на Никола Симов – Куруто поднесоха от Общинска администрация, Областната управа, политически партии и други институции.

Точно в 12:00 часа прозвучаха сирените в памет на Христо Ботев и загиналите за Свободата и Независимостта на България.

След края на церемонията, граждани  поднесоха цветя в знак на преклонение пред делото на Христо Ботев.

Днес в Градския парк в Разград бе отбелязана 141-та годишнина от смъртта на поета-революционер Христо Ботев.

Приветствено слово произнесе Нели Николова от Регионалния исторически музей. 

Важни факти за Ботевата чета, революционните комитети и техните членове припомни на присъстващите историкът Иво Стоянов.

Венци и цветя в памет на героите поднесоха д-р Валентин Василев – кмет на Община Разград, Надежда Радославова – председател на Общинския съвет, областният управител на област Разград Гюнай Хюсмен, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, патриотични организации и граждани.  

Страница 5 от 5