Община Русе взема мерки за премахване на незаконните тръби, които се изливат в язовира в лесопарк "Липник".

Това съобщи на пресконференция кметът Пенчо Милков. По думите му, първо комисия ще направи оглед, за да установи дали съоръженията са част от инженерната инфраструктура. Едва, след като се констатира, че са неправомерно изградени, ще започне процедура за тяхното премахване.

Първо, кметът внесе яснота защо все още не са започнали ремонтните дейности в района на свлачището по сухия откос на дигата с преведените на Oбщината средства в размер на над 500 000 евро.

С-н 3:01 които са - 4:08 още по-голяма

Обществената поръчка за този проект се е забавила с четири месеца на етап предварителен контрол, каза още кметът. Сега процедурата вече е задвижена напред.

С-н 2106 0:01 да се смени – 0:27 работим

По отношение на притесненията на хората, че в язовира цъка екологична бомба, кметът заяви, че се чака разрешение от държавната агенцията за технически надзор за вдигане на нивото. Освен това ще бъдат закупени промишлени аератори, които да внесат кислород във водата. Пенчо Милков обърна и внимание на друг сериозен екологичен проблем свързан с наличието на тръби, за които се предполага че неправомерно отвеждат отпадните води от имотите наоколо директно в язовира.

С-н 5:11 всяка една къща - 5:45 съществен

Затова от Общината вече са набелязали мерки за тяхното премахване, ако се окаже, че са незаконни.

С-н 8:45 ще изпратя комисия – 9:07 по закон

Ще бъде възложен и ежегоден контрол с експертна оценка на качеството на водата в язовира.