Поставиха първите автоматични външни дефибрилатори на ключови места в Русе.
Те дават лесно изпълними гласови инструкции за работа и могат да се използват от гражданите при спешни състояния. Устройствата са осигурени благодарение на дарителска кампания, обединяваща институции и личности, съпричастни към каузата за опазване на човешкия живот.
За да се използва дефибрилаторът, трябва да сме убедени, че пациентът е в безсъзнание, без пулс и дишане, обясни по време на демонстрация за работа с апарата лекарски асистент Радослав Дудев. Всяко устройство дава ясни гласови инструкции за действие и подпомага оказването на първа помощ до пристигането на медицински екип. Към дефибрилатора е поставена и информационна табела с подробни указания за правилната му експлоатация, като преди това първото нещо, което трябва да се направи в критична ситуация, е да се позвъни на телефон 112.
с-н 2092 1:03 отлепете – 1:25 пациента + 1:46 когато – 2:13 гражданин
Предложението за поставяне на дефибрилаторите бе гласувано единодушно от общинските съветници.
С-н алисе, кмета
Устройство, което бе монтирано днес пред входа на информационния център на Общината, е дарение от Българския лекарски съюз в Русе.
С-н д-р кожухаров
Друга два дефибрилатора има в района на скейт парка и на кея, до надписа „РУСЕ“. Още две устройства ще бъдат поставени на ключови места в града през есента.
В подкрепа на инициативата от БЧК са поели ангажимент да организират демонстрации сред гражданите за работа с дефибрилаторите.