Изгнило дърво без корени падна тази нощ по централната пешеходна улица "Александровска" в Русе.
За щастие, при инцидента няма пострадали и не са нанесени материални щети. Днес през деня дървото беше изцяло премахнато от екип на "Паркстрой".
Според ландшафтния архитект инж. Марин Койнов причината дървото да падне е съвкупност от обстоятелства като възраст, болести и промени в климата през последните години като засушавания и високи температури.
с-н 0:37 които – 1:28 прах вече
Раззеленената корона също е натежала, смята експертът.
с-н 2:14 короната на дървото – 2:37 влияние
Прави впечатление, че дървото практически е останало без корени и вече не е имало какво да го държи.
С-н 4:51 самото дърво – 5:49 подмяната
В Русе има картотекирани над 60 000 дървета, като се предполага, че средната им възраст е между 40 и 50 години.
Дете на 2 години пострада при пореден инцидент с електрическа тротинетка в Русе.
То бе блъснато пред очите на родителите си на пешеходна зона от преминаващ с висока скорост 16-годишен водач. За извършените нарушения са образувани административни производства.
Инцидентът е станал в неделя преди 18:00 часа по пешеходната улица "Александровска" до Часовника. Случилото се е заснето от общинските камери в района.
С-н 0:38 първоначално - 0:58 сектор пътна полиция
Контрол се осъществява ежедневно през последните два месеца при обходи, обясниха от общинска полиция.
С-н 2:49 има съставани – 3:14 превозни средства
Все още има неясноти около регистрацията на електрическите тротинетки и плащането на застраховка.
с-н 3:43 доколкото ми е известно – 4:08 общините
От утре до края на месеца ще се проведе полицейска операция с акцент върху пътната безопасност при придвижване с електрически тротиентки в централните райони и парковите зони на Русе. През миналата година подобни акции са имали възпиращ ефект, сподели още ст. инсп. Топалов.
С-н 1594 0:46 доста – 1:04 резултат
Санкцията за родителите, които допускат лица, ненавършили 16 години, да управляват електрическа тротинетка, е 250 евро. До този момент са наложени 8 глоби.
Започва изграждането на повдигнато кръстовище по двете платна на булевард "Цар Освободител" в района на Халите в Русе.
"Естественото продължение на улица "Александровска" ще минава през платната, с бетонова настилка отдолу, върху нея ще има павета, където са скосяванията, а пешеходната част ще бъде с плочи", обясни зам.-кметът инж. Здравка Великова.
По нейните думи, изпълнението ще наложи и реконструкция на тротоарната част по ул. "Александровска" и разделителната ивица на булеварда.
Целта на новия начин за преминаване през зоната е да се намали скоростта и да се повиши безопасността на придвижване на пешеходците.
Стойността на строителните дейности е 95 хиляди лева, а срокът за изпълнение на обекта е 60 дни. По време на строителството ще има временна организация на движението с по една свободна лента във всяко платно.
Предвижда се подобни кръстовища да има на много места в Русе, приоритетно около училища – СУЕЕ, "Дойче шуле", ОУ "Иван Вазов", като в момента се довършва повдигнатото кръстовище между улиците "Александровска" и "Майор Атанас Узунов".
Вижте повече във видеото.
Сигнал за стар снаряд вдигна на крак полицията в Русе днес по обед.
Участък от улица "Александровска" остана отцепен до късния следобед. Снарядът е бил в търговско помещение на главната улица в Русе, в района срещу бившите казарми на Пети полк.
От Областната дирекция на МВР в града заявиха само, че се провеждат процесуално-следствени действия в обекта.
Собственикът на антикварен магазин обаче обясни, че става дума за стар снаряд, който закупил снощи за 20 лева от няколко души. Той помислил, че не е опасен, но след като се допитал до компетентни, по неговите думи, хора, подал сигнал в полицията.
Веднага на място се отзова екип, който отцепи района. В късния следобед от Варна пристигнаха и сапьори, които да обезвредят снаряда и да направят експертиза.
По случая е образувано досъдебно производство.
Безстопанствени кашони в центъра на Русе вдигнаха на крак Полиция, Пожарна и Спешна помощ тази сутрин. Сигналът за кутиите бил подаден около 7:00 часа от Делчо Енев, който живее в блока срещу училище "Отец Паисий". Броени минути след това районът бе отцепен от полицията.
От съображения за безопасност, хората в блока набързо били предупредени да напуснат сградата. В суматохата на евакуацията никой от съседите във входа не се сетил да се обади на една болна и трудноподвижна жена, която живее на последния етаж.
Около 3 часа след подаването на сигнала пристигна специализиран екип по обезвреждане на бомби от Варна. След кратка подготовка, сапьорите контролирано взривиха двете кутии.
Оказа се че екипът на ДОТИ от Варна се разходи напразно до Русе, тъй като и двата кашона бяха празни. По непотвърдена информация, кутиите се ползват от две жени, които продават плетива на пейките до блока.