Кметът на Търговище отличи зрелостниците на випуска, завършили средното си образование с пълно отличие.
Срещата се състоя в двора на Славейковото училище, превърнало се в символ на стремежа към знание и просвещение на поколения търговищенци. Инициативата се провежда за осма поредна година.
От над 400 зрелостници в Търговище, с пълно отличие завършват 29. В приветствието си към младежите д-р Дарин Димитров ги поздрави за постигнатите резултати и подчерта, че зад всяка отлична оценка стоят години на труд, постоянство и дисциплина.
С-н 233 2:24 целая ви – 3:17 да се върнете
От името на випуска към присъстващите се обърна Теодора Мирославова от I СУ "Св. Седмочисленици".
С-н 235 1:28 това постижение днес - 2:15 на добър час
Най-много пълни отличници през тази година – 20 - има I СУ "Св. Седмочисленици". След тях с шесима се нарежда II СУ "Проф. Никола Маринов". Професионална техническа гимназия "Цар Симеон Велики" има двама пълни отличници, а Професионалната гимназия по икономическа информатика "Джон Атанасов" - един.
Всички отличени получиха от кмета грамота и ваучер за книги. Зрелостниците, които не присъстваха, могат да получат отличията си в своето училище.
Откриха новия приемен център на "Европа Директно" в Русе.
Той е част от мрежата на Европейската комисия за периода до 2030 година. Там ще се предоставя актуална информация за политиките на Европейския съюз и възможностите за финансиране.
Очаква се центърът да се превърне в естествена платформа за обмен на идеи, за насърчаване на гражданската ангажираност и за развитие на европейска култура на местно ниво.
С-н 0:20 той трябва – 0:56 софия
с-н 1:22 надяваме се – 1:57 пространство
Кметът подари на Йорданка Чобанова дигитална визитна картичка на центъра. Центърът на "Европа Директно" пък получи икона на покровителя на Русе – Св. Георги.
С поднасяне на венци и цветя Русе отбеляза 133 години от смъртта на Баба Тонка.
Церемонията се състоя пред паметника на бележитата българка в крайдунавския град. В събитието се включиха и младежите гвардейския отряд. Свещеници от Русенската Света митрополия отслужиха заупокойна молитва.
Баба Тонка е родена в село Червен. Участва в националноосвободителната борба, като оказва сериозна организационна, морална и финансова помощ на Русенския революционен комитет. Нейният дом е сигурно убежище и организационен център на революционните дейци. Тя е съратник и доверено лице на Васил Левски.
В борбата за свобода се включват и нейните деца - Петър, Ангел, Никола, Георги, Петрана и Анастасия.
Свещеници от Русенската Света митрополия отслужиха заупокойна молитва. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя в знак на дълбока признателност към делото на Баба Тонка.
Русенци отбелязаха 153 години от гибелта на Васил Левски.
Във възпоменателната церемония пред паметника на Апостола на Свободата се включи и хорът на Държавна опера – Русе. Бяха поднесени венци и цветя в знак на преклонение пред делото на великия българин.
По традиция церемонията започна с приемане на почетния караул на Русенския гарнизон и строй от 13-и Гвардейски младежки отряд.
След това прозвуча една от любимите песни на Васил Левски "Българи юнаци" по текст на Добри Чинтулов в изпълнение на хора на Държавна опера – Русе. Бе изпълнена и "Обесването на Левски" по едноименото стихотворение не Христо Ботев.
Слово по случай 153 години от гибелта на Апостола на свободата произнесе кметът на Русе Пенчо Милков.
Левски е вярвал, че народът трябва сам да бъде архитект на своята съдба, каза в слово си областният управител Драгомир Драганов.
С едноминутно мълчание присъстващите сведоха глави, за да почетат паметта на Апостола на Свободата. В края на церемонията бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност пред подвига и безсмъртното дело на Васил Левски.
Вижте повече във видеото.
Осветиха мястото където ще бъде поставен паметникът на Васил Левски в Търговище.
На този етап са излети основите, върху които ще бъде монтиран. Инициативата е на местния Ротари клуб, който финансира проекта.
Паметникът ще се извисява близо 7 метра над площад "Независимост". Фигурата на Апостола в цял ръст, висока 2,60 метра ще бъде поставена пред бяла шестметрова стена. На нея ще има изправен лъв и надпис "Свобода и чиста и свята република".
Предстои гипсовата отливка да бъде излята от бронз. Жителите на града очакват с нетърпение да видят монумента завършен и осветен, както е по план.
Цялата сума, необходима за изграждането на паметника на Апостола е около 150 хиляди лева. От местният Ротари клуб се надяват паметникът да може да бъде официално открит на 19 февруари 2026 година.
Вижте повече във видеото.