Една от най-добре запазените крепостни стени в цяла България разкриват в момента археолозите на късноантичния и средновековен град Мисионис.
Това обявиха на пресконференция за представяне на разкритията 20 дни след начало на археологическия сезон ръководителят на разкопките Стефан Иванов и научният консултант на обекта проф. Николай Овчаров. В пресконференцията участва и кметът на Търговище д-р Дарин Димитров.
Крепостната стена, датираща от VI век, е с височина от 3,5 метра, като се очаква в определени части да надхвърли и тази височина.
Има писмени източници от византийския период, че в края на XII век, именно след въстанието на Петър и Асен срещу византийската власт, тези крепости са много бързо възстановени от българите, разясни проф. Николай Овчаров.
Разкрита е и сграда, като по всяка вероятност е била складово помещение, което е свързано с голямата епископска резиденция в близост. Находките и монетите, които са открити, показват, че двете сгради са съществували по едно и също време.
РЕКЛАМА
Разкрива се и улица, с дължина от почти 30 метра, която е свързвала целия епископски комплекс и зърнохранилището с портата на крепостта.
До момента са разкрити над 150 предмета, като преобладават тези от Второто българско царство. Най-много са металните находки – стрели, бойни топки, части от въоръжение.
Кметът на Търговище д-р Дарин Димитров заяви, че 2024 е една от най-важните за Мисионис. По неговите думи процедурата по предаване на Мисионис на Община Търговище е на финалната права, като предстои подписването на протоколите, с което ще бъде окончателно завършено прехвърлянето.
След това ще може да се мисли и за кандидатстване по проекти за подобряване на достъпа и развитие на обекта.
Проучванията на Мисионис през тази година ще могат да продължат до средата на ноември заради финансирането от 400 000 лв., осигурено от държавата. Община Търговище осигурява и 35 000 лв. от бюджета си.
От Регионалния исторически музей продължават за търсят работници, които да участват в разкопките. На обекта към момента работят основно ученици и студенти, като има и доброволци от Литва и Испания, които помагат в проучванията.
Вижте повече във видеото.