Компенсациите на разходите за електрическа енергия за бизнеса да продължат и през следващата година.
За това настояват всички работодателски организации в страната в писмо до служебния премиер и министрите на финансите и енергетиката.
Според бизнеса, са необходими спешни мерки, тъй като се очаква неблагоприятната конюнктура на пазара на електрическа енергия да продължи и през следващите месеци.
В общата позиция на работодателските организации се посочва, че единственият механизъм, който е спасил бизнеса от масови спирания на производството през второто полугодие на 2024, е била Програмата за компенсиране на разходите за електрическа енергия. Механизмът се е доказал като работещ в случаите на екстремни ценови равнища на пазара на електрическа енергия, като при нормално функциониращ пазар не се налага компенсиране, се казва още в становището.
РЕКЛАМА
Според бизнеса, през ноември цената на електрическата енергия за небитовите потребители е била 328,09 лв./MWh, което е най-високото равнище от началото на годината и втората най-висока цена в Европейския съюз, след румънската.
Според проф. Красимир Ениманев от Русенската стопанска камара, ситуацията може да се влоши, заради увеличения износен капацитет на електроенергия към Украйна.
По данни на работодателските организации, само за ноември България, Румъния и Унгария са внесли общо почти 2300 Gwh електроенергия.
Вижте повече по темата във видеото.