Промените в Закона за водите, касаещи управлението, стопанисването и безопасната експлоатация на язовирите, бяха обсъдени в Областна администрация – Велико Търново.
Председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Петър Горновски взе участие в работна дискусия за засилване на вниманието към язовирите намиращи се на територията на област Велико Търново, организирана от областния управител проф. д-р Любомира Попова.
"Работим много добре с Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, имаме и много добра координация с всички общини и отговорни институции, за да спазим новите изисквания на закона и да изпълним всички точки по класифицирането и стопанисването на язовирите на територията на областта", каза проф. Попова при откриването на срещата.
21 язовира на територията на областта се нуждаят от ремонт, като при 8 от тях ремонтите са спешни. До края на месец септември приключват и планираните проверки на всички язовири в областта.
Днешната дискусия имаше за цел да запознае собствениците на язовири с новите им задължения след приетите промени в Закона за водите. В работна среща участваха и заместник областният управител инж. Детелина Борисова, заместник-председателят на ДАМТН ген. Кирил Войнов, заместник-кметове и експерти от общините на територията на областта.
Акцент на среща беше процедурата, която дава възможност на общините, които стопанисват водоеми, да ги прехвърлят безвъзмездно на държавата. Тази възможност може да бъде реализирана в тримесечен срок при наличие на взето решение от съответния общински съвет, като бъде направено мотивирано предложение до Министерството на икономиката.
Друга важна тема, която беше дискутирана бе предстоящата категоризация на язовирите по степен на потенциална опасност, която ще се извършва от комисиите. Тя ще се назначава със заповед на областните управители, като по този начин ще се гарантира извършването на ежегодни проверки на язовирите с висока и значителна степен на потенциална опасност. Определената степен ще има значение при определяне на изискванията за експлоатация на съоръженията.
Във Велико Търново откриха националната среща на Регионалните управления на образованието в България.
Това стана в присъствието на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, областния управител на Велико Търново проф. д-р Любомира Попова и кмета на Община Велико Търново Даниел Панов.
Форумът се проведе в Арбанаси и засегна теми, свързани с изминалата и предстоящата нвоа учебна година, реформите в сферата на образование, механизма за задържане на ученици в страната и др.
"Община Велико Търново е пример за добра, синхронизирана работа, както с РУО, така също и с директорите на учебните заведения, областната управа и изпълнителната власт. Полагаме всички усилия да подобряваме материалната база, а учебните планове непрекъснато биват адаптирани съобразно нуждите на пазара на труда", заяви при откриването кметът на старата столица Даниел Панов.
По време на форума министър Вълчев постави акцент върху прилагането на новия механизъм за задържане на ученици в класните стаи и мерките, свързани с него. Той обяви и добра новина за общините - предстои реализация на проекти за подобряване на учебните бази, заложени в интегрираните планове за градско възстановяване и развитие.
Френски експерти ще споделят опит с Велико Търново и местните власти в България по отношение на опазването на културното наследство.
Това ще стане през октомври, когато в старата столица ще се проведе национален форум, по инициатива на кмета Даниел Панов, в който ще вземат участие представители от френската Националната асоциация "Зебелжителности и забележителни градове на Франция".
Събитието ще дъде възможност както на българските местни власти да обменят добри практики и да се запознаят с работещите решения във Франция по въпроса със съхраняването на недвижимото културно-историческо наследство.
Темите на дискусията ще бъдат свързани с необходимите законодателни промени, ускоряването на сроковете за одобрение на проекти за реставрация на паметници на културата, мерките, които кметовете могат да предприемат срещу нехаещите собственици на старинни къщи, както и дигитализацията на базата данни и създаването на единен електронен регистър на паметниците на културата.
"За целта Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ вече работи за синхронизацията на Закона за културното наследство, Закона за местното самоуправление и местната администрация и Закона за устройство на територията. Проекторешенията ще са готови до есента", обясни кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на НСОРБ, по време на среща с Джонатан Феди - мениджър международно сътрудничество и проекти в Националната асоциация "Забележителности и забележителни градове на Франция".
Феди поздрави Панов за усилията, които местната власт полага, както и изрази положителни впечатления от реставрацията на старинни сгради във Велико Търново.
Кметът на Велико Търново Даниел Панов откри националната образователна дискусия "Пълният обхват в училище".
Кръглата маса е част от 14-то издание на детския фестивал "Отворено сърце", който се провежда във Велико Търново.
Сред участниците в дебатите бяха още вицепрезидентът на България Илияна Йотова, заместник-министрите на образованието и труда и социалната политика, посланикът на Холандия в България Н. Пр. Том ван Оорсхот, педагози от училища и детски градини, както и образователни експерти.
На форума бяха обсъдени различни теми, свързани с превенцията на ранното отпадане на децата в социалнослаби семейства от училище, повишаване на образователната, здравната и социалната култура на малцинствените групи и др.
"Доброто образование е сред най-големите шансове в живота. Велико Търново е пример за доброто взаимодействие между училищата, университетите и бизнеса. Вече втора година с екипа ми работим по специално разработена стратегия за връзката между образованието и пазара на труда. Уверен съм, че днешната дискусия е шанс за всички вас да споделите добри практики, да обмените опит и да обедините усилията си в подкрепа на грамотността на децата.", каза кметът на Велико Търново Даниел Панов при откриването на дискусията.
Всички участници се обединиха около идеята, че интегрираните модели, подходи и общи усилия на всички институции са начина за повишаване качеството на образованието.
Министърът на културата Боил Банов бе на посещение във Велико Търново.
В старопрестолния град той проведе работна среща с кмета на общината Даниел Панов, като на нея бяха обсъдени важни въпроси в сферата на културата и културно-историческото наследство.
Кметът на Велико Търново разясни, че до есента ще бъде създадено ново регионално звено за културно наследство, като Общината е осигурила финансирането на дейнойността му.
Даниел Панов отново подчерта необходимостта от синхронизация на законите за културното наследство, за да може шестте регионални звена да работят по-ефективно и процедурите по одобрение на ремонти и реставрационни дейности да бъдат ускорени.
Други обсъждани въпроси на работната среща бяха приоритетното финансиране на консервацията на обекти, открити при археологически разкопки, промени в модела на финансиране на театрите и повече средства за читалищна дейност.