За шеста година в дните преди Коледа Регионалният исторически музей в Търговище организира мероприятия, свързани с български традиции и обичаи.
Ученици от началните класове в града участват във възстановки, свързани с празниците, както и в изработването на предмети и сувенири.
След изнасянето на беседата за Бъдни вечер и Коледа, сборна формация от ученици от Второ Средно училище в града представят и възстановка на празничната вечер.
Това е може би най-добрият начин върху възпитание на чувство на родолюбие, също така съхраняване на родовата памет и връщане към традициите, от които всъщност можем да черпим една безкрайна мъдрост, и респект към всичко, което имаме. Мисля, че това ще бъде за тях един незабравим урок, урок, който е много по-различен от урок в класната стая.
Аз съм отговорник, който трябва да отсече Бъдника, за да гори огънят цяла вечер. Относно ролята ми като Станиники, голям брат, много добре ми пасва, защото обстановката е много хубава.
На Бъдни вечер слагат само постни ястия и трябва да са 7 или 9 на брой, допускат се 12. Седем, защото има седем дни от седмицата, 9, защото жената е бременна 9 месеца и 12, защото има 12 месеца в годината. Също така на масата, ако трябва някой да стане поради някаква причина, се ходи наведен, за да може да е тежко житото, когато порасне.
Още повече, че тази година имаме и участници при нас, деца, които допълват моя разказ, визуализират го, открояват най-важните неща от това, което трябва да се научим. А именно за ценностите, за предаването на традицията, за любовта, за доверието на хората, за обичта и най-вече за вярата. Децата са изключително доволни, че ни посещават, с голямо очакване чакат разчупването на питката и си търсят монетата.