Приключи изграждането на техническата инфраструктура в Индустриален парк Търговище.
Дейностите са реализирани по програма за публична подкрепа със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на инвестицията е близо 18 милиона евро, от които почти 14 милиона са безвъзмездното финансиране.
По проекта е изградена съвременна техническа инфраструктура на терен от над 300 дка, намиращ се на територията на бившия завод "Енергия" и имотите в близост.
С-н 0:34 този проект - 1:13 да стане
Проектът е реализиран само за 11 месеца благодарение и на пълната и навременна подкрепа от Министерството на иновациите и дигиталната трансформация
с-н 3:47 виждате как изглежда – 4:41 региона
Територията на парка включва 17 обособени инвестиционни парцела. В четири от тях вече са изградени промишлени халета, готови за незабавно използване.
С-н 5:04 подчертан – 5:35 надхвърлено
Илиана Илиева от Министерството на иновациите и дигиталната трансформация заяви, че изграждането на парка е свързано с развитието на целия регион.
С-н 6:57 ще бъдат – 7:40 много повече
Към момента запитвания има от фирми за производство на индустриални проводници, трафопостове и електроразпределително оборудване и литиево-йонни батерии.
Кметът на Търговище отличи зрелостниците на випуска, завършили средното си образование с пълно отличие.
Срещата се състоя в двора на Славейковото училище, превърнало се в символ на стремежа към знание и просвещение на поколения търговищенци. Инициативата се провежда за осма поредна година.
От над 400 зрелостници в Търговище, с пълно отличие завършват 29. В приветствието си към младежите д-р Дарин Димитров ги поздрави за постигнатите резултати и подчерта, че зад всяка отлична оценка стоят години на труд, постоянство и дисциплина.
С-н 233 2:24 целая ви – 3:17 да се върнете
От името на випуска към присъстващите се обърна Теодора Мирославова от I СУ "Св. Седмочисленици".
С-н 235 1:28 това постижение днес - 2:15 на добър час
Най-много пълни отличници през тази година – 20 - има I СУ "Св. Седмочисленици". След тях с шесима се нарежда II СУ "Проф. Никола Маринов". Професионална техническа гимназия "Цар Симеон Велики" има двама пълни отличници, а Професионалната гимназия по икономическа информатика "Джон Атанасов" - един.
Всички отличени получиха от кмета грамота и ваучер за книги. Зрелостниците, които не присъстваха, могат да получат отличията си в своето училище.
Община Търговище и Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) извършиха съвместна проверка във връзка с постъпили сигнали за отглеждане на голям брой кучета в село Бистра.
Днес експерти от Община Търговище и ветеринарни лекари от ОДБХ провериха два частни имота и един общински терен в населеното място.
В хода на проверката са установени 73 кучета, които се отглеждат в двата частни имота. При проверката са извършени огледи на площите за отглеждане на животните и е направена проверка на наличната документация. Животните са с поставени микрочипове и притежават ветеринарномедицински паспорти.
При извършената проверка са констатирани несъответствия между част от данните, вписани в паспортите на животните, и информацията, въведена в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните. На собствениците са дадени предписания за отстраняване на установените несъответствия в определен срок.
Проверката е установила също, че по-рано дадените през годината предписания за премахване на кучешки къщички, разположени върху общински терен, са изпълнени.
Съгласно действащото законодателство броят на отглежданите животни сам по себе си не представлява основание за отнемането им или за налагане на забрана за отглеждането им. Проверките могат да бъдат насочени към установяване на спазването на ветеринарномедицинските изисквания, условията, при които се отглеждат животните, изискванията за спазване на обществен ред и изпълнението на дадените предписания.
Проверките продължават. При констатиране на нарушения ще бъдат предприети действия в рамките на законовите правомощия на всяка от проверяващите институции. Предстоят и междуинституционални срещи за обсъждане на резултатите от извършените проверки и за координиране на последващи действия на компетентните органи.
Ново разпределение на групите от Детска градина "Пчелица" в Търговище предлага в докладна до Общинския съвет заместник-кметът д-р Сюзан Алиосманова.
Промяната се налага заради продължаващите ремонтни дейности в сградата на градината, чиито възпитаници към момента се обучават в различни сгради на територията на града.
В момента в детската градина се изпълнява проект за повишаване на енергийната ефективност, финансиран по програма на Министерството на образованието и науката. По него са предвидени подмяна на старата дограма, обновяване на отоплителната инсталация, ремонт на покривната конструкция, полагане на топлоизолация по фасадите и други дейности.
През тази година са осигурени и допълнително средства за извършване на вътрешни ремонти в сградата. Вече е обявена и обществена поръчка за избор на изпълнител на дейностите. Предвиждат се подмяна на настилки, вътрешна дограма, електрическа, ВиК и пожароизвестителна инсталации, ремонт на вътрешните помещения, боядисване и други строително-монтажни работи. Изпълнението на допълнителните дейности налага удължаване на срока за завършване на ремонта.
Предложението за ново разпределение на групите е свързано и с приключването на ремонта на Детска градина №2 "Осми март". Със завръщането на децата в обновената сграда ще бъдат освободени помещения в други детски градини, където те бяха настанени временно. Това ще позволи групите на Детска градина "Пчелица" да бъдат преместени в по-подходящи помещения до окончателното завършване на ремонта в собствената им сграда.
Първа и четвърта възрастова група ще бъдат преместени в сградата на Детска градина №6 "Пролет", втора възрастова група – в Детска ясла №3 "Мечо Пух", трета възрастова група – в Детска градина №7 "Снежанка", а яслената група – в Детска ясла №5. Очакванията са новото разпределение да се случи в края на август или началото на септември.
Докладната с предложението ще бъде разгледана на предстоящото заседание на Общинския съвет на 25 юни. Тя е публикувана в сайта на Общината.
От 15 юни започва приемането на проектни предложения за финансиране по програма "Култура плюс" на Община Търговище.
Кандидатстването в новата конкурсна сесия ще продължи до 6 юли. Целта на програмата е да подпомага творци и творчески състави да реализират разнообразни културни прояви и инициативи в Общината. Подкрепа могат да получат и автори на литературни произведения.
Право да кандидатстват имат държавни, регионални и общински културни организации, сдружения с нестопанска цел, читалища, самоосигуряващи се лица, работещи в сферата на културата и други, разписани в правилата на програмата.
с-н 225 1:22 в сесията могат – 2:06 община търговище
Пакетът от необходимите документи за кандидатстване може да се изтегли от сайта на Общината.
с-н 227 0:27 културни организации – 0:53 цели
Общият размер на средствата по програмата се запазва и възлиза на над 51 000 евро. Завишена е обаче сумата за финансиране на едно проектно предложение.
с-н 226 0:02 в сравнение – 0:20 евро
Комисия, назначена от кмета на Общината, ще класира проектите, съгласно заложените критерии за оценка. Предвижда се това да стане до 31 юли.