Търговските вериги намаляват с 15% цените на продуктите от малката потребителска кошница за минимум 6 месеца.
Това ще стане в рамките на представената днес национална инициатива "Кошница с грижа" за овладяване поскъпването на основните хранителни стоки. Според премиера Румен Радев, този сериозен ангажимент на търговските вериги отговаря на обществените очаквания на потребителите и на българските производители.
Днес създаваме стратегическо партньорство между търговските вериги и правителството, насочено към гарантиране на стабилност, предвидимост и социална отговорност към българските граждани във време на криза и висока инфлация, заяви министър-председателят Румен Радев.
Това е голям принос за българските граждани и най-вече за уязвимите социални групи. Аз се надявам, че това е само началото на това дългосрочно партньорство. Нашите контролни органи на държавата, разбира се, ще продължат да работят съобразно и новото законодателство за изсветляване на стойността по веригата, за по-добро качество и контрол на хранителните продукти – и на внос, и на родното производство тук, така че българските граждани да консумират качествена и достъпна храна.
РЕКЛАМА
Чрез инициативата се постига доброволно намаляване на цените на основни хранителни продукти, предимно българско производство.
Това, което направихме с вас съвместно, беше намаляване с 15% на малката потребителска кошница за минимум шест месеца, като в рамките на двустранните срещи, които проведохме с вас, някои поеха ангажимент и за много по-голям срок. Някои поеха ангажимент и за разнообразяване на тези стоки.
Да покажем солидарност и да покажем социална отговорност към най-уязвимите домакинства, към пенсионерите, към хората, които имат нужда от силна подкрепа и координация между правителството и модерната търговия, така че да излязат от тази спирала от кризи. Чухме всички ваши притеснения, удължавахме срокове, така че да имате възможност да споделите всички притеснения. Калибрирахме мерките, прецизирахме текстовете, така че да отговарят на всички пазарни изисквания, да не потъпкват под никаква форма принципите на свободната конкуренция.
От правителството обявиха, че следващата стъпка е да работят заедно с търговските вериги за разширяване на българското производство, което да доведе до устойчивост на цените, по-голяма конкуренция и по-високо качество на хранителните продукти.









