Започнаха третирания срещу ларвите на комарите по поречието на Дунав.
В това увери кметът на Русе Пенчо Милков, който вчера беше в София на среща по темата в Министерството на здравеопазването. Беше прието и предложението от Асоциацията на дунавските общини бъдещата обществена поръчка за ларвицидна обработка да бъде за срок от три години.
Част от 1,3 милиона евро вече са разпределени по Регионалните здравни инспекции в областите по Дунава за третиране срещу ларвите. Първо е направен оглед на терените на биотопите и е започнала обработката, като вече е третирано по поречието от Сандрово до хижа "Приста" от служители на РЗИ – Русе. Това е направено и в Червена вода, Николово и Тетово, където също има такива зони, каза кметът Пенчо Милков.
Ако има нужда държавата може да отпусне и средства на общините за пръскане срещу комари, посочи още градоначалникът. Властите предвиждат и координация на дейностите с Румъния, както това е практика от години между Русе и Гюргево.
Ако е необходимо допълнително ларвицидно третиране, има и предложение средствата да се разпределят по области, за да бъде по-ефективна обработката.
Вижте повече подробности във видеото.
Средствата за проваленото ларвицидно третиране срещу комари да бъдат разпределени между общините по поречието на Дунав.
За това ще настояват от Асоциацията на Дунавските общини на среща утре в Министерството на здравеопазването. Кметовете ще искат също държавата да пусне поръчката за ларвицидната обработка до август.
Комарите по река Дунав вече са факт, тъй като държавата не успя да се справи с ларвите, констатира кметът на Русе Пенчо Милков. Затова усилията на общините, които в най-голяма степен са засегнати от популацията на комари, вече са насочени изцяло към борба с възрастните насекоми.
С-н 0:39 в утрешния ден – 1:31 тези средства + 2:02 те бяха около - 2:29 намален
От Асоциацията на Дунавските общини ще настояват и държавата да разработи и пусне процедурата за ларвицидното третиране до август, за да има достатъчно време за провеждане на обществената поръчка.
Голям пропуск е досега да не е извършено ларвицидно третиране срещу комарите.
Това коментира микробиологът д-р Розина Мирчева във връзка с отменената от държавата процедура за тези дейности. Според нея, тази година в Русе може да се очаква голяма популация на комари.
Въпреки, че няма опасност от разпространение на заболявания причинени от комари, има сериозни основания русенци да се притесняват, че това лято няма да им комфортно, смята д-р Мирчева. Причината е, че на този етап все още не е извършено третиране на биотопите по поречието на Дунав, където се размножават насекомите.
С-н 7:15 тази – 7:59 комари
Д-р Мирчева предупреждава също, че през лятото отново може да ни връхлетят сезонните вируси. Трябва да се внимава и за нещо по-опасно.
С-н 6:28 те всяка година – 6:54 заболявания
Първото мащабно наземно третиране срещу кърлежи в градската част на Русе и големите паркове приключи още през април. Веднага след това обработката продължи по график и в по-малките населени места на общината.
Община Русе може да увеличи интензивността на обработките срещу комари предвид забавилото се ларвицидно третиране.
Това каза кметът Пенчо Милков във връзка с поредното отлагане на процедурата. Вчера правителството отмени решението на служебния кабинет за пръскането срещу ларвите на комарите заради невъзможност дейностите да бъдат извършени от Агенцията по безопасност на храните.
По думите на кмета, ако се наложи Общината може да се откаже от определени дейности, за да обезпечи борбата срещу комарите.
Колкото и активно общините по поречието на Дунав да извършват обработка срещу комари, несъстоялото се ларвицидно третиране от държавата ще намали ефекта от дейностите и това ще има негативно отражение върху хората, предупреждава кметът на Русе Пенчо Милков.
С-н 0:56 в крайна сметка - 1:48 години
Той е категоричен, че общината няма финансовата възможност сама да се справи с овладяването на популацията на комари.
с-н 1:52 общината – 2:31 третира
Припомняме, че още в края на април започнаха действия за третиране срещу ларви на комари във водоемите и заблатените места в община Русе.
Отмениха решението на служебното правителство за обработката срещу комари от миналата седмица.
То предвиждаше ларвицидното третиране да се извърши от Агенцията по безопасност на храните, като финансирането на дейностите е в размер на близо 1,3 милиона евро.
С днешното си решение Министерски съвет цели предотвратяване на риск от неефективно изпълнение на обработката срещу комари и защита на обществения ресурс. Една от причините за отмяната на решението на служебния кабинет е становище от Агенцията за безопасност на храните за невъзможност да извършат третирането. Освен това с прехвърлянето на средства от Министерството на здравеопазването към БАБХ има риск от заобикаляне на закона за обществените поръчки.
С-н 3:12 в момента – 3:35 проблем
С решението на последното си заседание, служебният кабинет ни поставя в кризисна ситуация, с която трябва да се справим, заяви и министърът на земеделието Пламен Абровски.
С-н 4:02 въпреки – 4:27 виновен
От двете министерства се надяват в най-бърз порядък да се намери решение на ситуацията и до края на май да започнат обработките срещу комари в страната.