ВИДЕО: Нова наредба развързва ръцете на Община Русе срещу опасните сгради и незаконното строителство ВОДЕЩА НОВИНА

By 26 Юни 2026

Нова наредба в Русе развързва ръцете на Общината срещу опасните сгради и незаконното строителство.

Текстовете регламентират принудителното изпълнение на заповеди за поправяне, заздравяване или премахване на такива строежи. Прилагането на новата наредба няма да натовари общинския бюджет, тъй като е заложен бърз механизъм за събиране на вземанията директно от неизправните собственици.

Досега са действали две наредби, които са морално и юридически остарели, посочват общинските съветници от ГЕРБ, по чието предложение беше приет единният нормативен акт.

Едната наредба е от 2008 година и касае опасните сгради. В самата наредба дори е посочен като контролен орган отдел в Община Русе, който отдавна не съществува. Освен това беше необходимо да се осъвременят препратките към закона. Нужно беше да се създаде един поднормативен акт, който да обхваща и двете положения в закона – както за опасните, така и за незаконните сгради.

обясни общинският съветник от ГЕРБ д-р Росица Кръстева
РЕКЛАМА


Наредбата регламентира принудителното изпълнение на заповеди за ремонтиране или премахване на такива строежи.

Има ясно разписани срокове, предлага по-бърза реакция от страна на общината, като предвижда пряко сключване на договори по Закона за обществените поръчки с изпълнители, които ще извършват тази дейност. Също така много ясно е разписано кой носи отговорността за поемане на разходите. Смятаме, че тази наредба много ще улесни администрацията в тази дейност.

заяви още д-р Кръстева

За разлика от досегашната тромава практика, регламентът ще позволи на Общината да използва законовите механизми за ускорено или директно договаряне при аварийни ситуации. Премахването вече ще може да започва броени дни след изтичане на срока за доброволно изпълнение. При частично премахване пък е задължително становището от правоспособен инженер-конструктор, за да се елиминира рискът от увреждане на законни части или съседни сгради. Принудително изпълнение върху жилища вече ще се извършва само след предварително разрешение от съда, което ще спре масовата досегашна практика за отмяна на общински заповеди. Осигурява се правна възможност за незабавна реакция, когато има директна опасност за живота на гражданите.

Общината прави обществена поръчка, наема фирма за събарянето, плаща за тази услуга, а отпадъците от сградата се транспортират и съхраняват, защото така е по наредба и по закон. Теренът трябва да бъде приведен до кота нула. След това общината заплаща на фирмата, спечелила обществената поръчка за събарянето на сградата. Разходите, които Община Русе е направила за събарянето и почистването на терена, се събират въз основа на изпълнително основание, тоест чрез изпълнителен лист. Така няма да се чакат съдебни дела и последващи обжалвания.

подчерта съветникът от ГЕРБ Светлозар Симеонов

Задължителното участие на МВР при описа на движимо имущество ще предпазва Общината от последващи съдебни претенции от собствениците.

Тези и още новини от България, Русе, Разград и Търговище следете и на нашата Фейсбук страница - Kiss13.