Започва масирана кампания за косене на тревните площи в Русе.
Амбицията на Общината е дейностите да приключат в рамките на един месец в целия град.
Първите терени, които се косят, са в двата парка, прилежащите площи на булевардите, градините в центъра на Русе и някои от междублоковите пространства в квартал "Здравец - Изток".
Заедно с косенето, тревните площи се обработват и срещу кърлежи и бълхи.
Обработките срещу насекоми се извършват при благоприятни метеорологични условия. В случай на валежи третиранията се отлагат за следващия подходящ ден.
Вижте повече във видеото.
Продължава кампанията на Общината за косене и обработване на тревните площи против кърлежи в Търговище.
След окосяването на тревата от екипи на Общинското предприятие "Флора", се извършва и третирането срещу кърлежи. Тази дейност e възложена на специализирана фирма, с която Община Търговище има сключен договор.
Днес е извършено пръскане на тревните площи в централната градска част и около храм "Св. Йоан Рилски". Обработени са и зелените пространства в кварталите "Боровец" и "Изток". В близост до третираните площи се поставят информационни табели с вида на използвания препарат, който е с едночасов карантинен срок.
Предстои обработка в районите на улиците "Никола Петков", "Родопи", "Скопие", "Любен Каравелов", "Г. С. Раковски" и други, като екипите работят в сутрешните часове между 05:00 и 10:00 часа.
Дейностите по третирането на тревните площи срещу кърлежи се извършват по график и при подходящи метеорологични условия.
След репортаж на КИС 13, окосиха зелените площи в пространството между блоковете "Бачо Киро" и "Вихрен" в Русе.
Припомняме как изглеждаше района в началото на миналата седмица. Тогава в Новините ви показахме избуялата трева за която сигнализираха хора от квартала, притеснени, че косенето се забавило. Освен това, зелената площ пред блок "Бачо Киро: е била обработена три пъти и хората си помислили, че са ги пропуснали.
Според тях за първи път се случва по това време на годината тревата в квартала да не е окосена и затова подали сигнал. Смятат, че благодарение на репортажа на телевизия КИС 13, междублоковото пространство е било окосено.
Хората не разбират как така може да остане неокосена трева на терен, който се намира почти в центъра на града. Според тях е имало достатъчно слънчеви дни, за да се обработят площите.
Практиката тревата да се окоси едва, когато за това се дава по телевизията е абсурдна, казаха още те.
Заради забавянето тази година, жителите вече се замислят дали за всеки случай да не си купят косачка, за да могат да своевременно да обработват зелените площи.
Заради дъждовете тревата в русенския квартал "Дружба - 3" започна да избуява.
На места тя е висока повече от метър, оплакват се хората. До блок 54 например, пейките почти не се виждат от треволяк, а в съседство има детска площадка. Високата трева прави впечатление и на хората, които живеят в чужбина през по-голямата част от годината.
До блок 20, където също има дестска площадка, хората недоволстват, че обикновено се чака тревата да стигне човешки ръст, за да се окоси.
Според русенци, е важно централната част на града да се поддържа в добър вид, но трябва едновременно с това да се обръща внимание и на големите жилищни квартали като "Дружба - 3".
На съседната улица до блок 18 пък днес започнаха да косят.
Хората се надяват обработката на зелените площи да се прави по план, а не по сигнал от недоволни граждани, за да бъде окосено и около другите блокове в квартала, преди тревата там съвсем да е избуяла.
Закъснява косенето на тревата в някои жилищни квартали на Русе.
Хора от "Дружба-3" се оплакаха, че на места изобщо не са минавали от фирмата по поддръжка на зелените площи, още повече, че тревата избуява бързо заради дъждовете. До блок 20 например има еднометрови бурени, които са опасли оградата на детска площадка.
Според хората на някои места вече има нужда от второ косене, особено около подходите към блоковете, които не се виждат от високата растителност.
Освен от неокосена трева, жителите недоволстват и от състоянието на улиците в квартала. Един такъв разбит участък има по "Стоян Михайловски" до блок 41. Дупките са толкова големи, че едва се заобикалят.
Общината в момента извършва само планови и аварийни ремонти по пътните нстилки. Дали и кога улици като тази ще бъдат рехабилитирани, ще стане ясно едва догодина.
А до следващото косене на тревните площи в района, хората се надяват да нямат близки срещи с влечуги.