Разработва се регламент за електропреносните мрежи в Европейския съюз.

Това обяви пред телевизия КИС 13 евродепутатът Цветелина Пенкова. По нейните думи, целта е да се изгради една законова база, която да гарантира инвестиции в енергийната инфраструктурата. Идеята е да се премахнат съществуващите ограничения пред свободното движение на електроенергия и тя да стига на достъпни цени до всички потребители в Eвропейския съюз.

Според евродепутата, основното предизвикателство не е производството на електроенергия, а възможността тя да бъде пренасяна ефективно, където е необходима. Проблемът е особено видим в Централна и Източна Европа, включително България, където недостатъчната свързаност и ограниченията в електропреносната инфраструктура продължават да водят до по-високи цени на електроенергията, посочва Цветелина Пенкова.

С-н 2:06 това което – 3:07 сев европа

Затова се работи по нов регламент свързан със значителни инвестиции по електропреносната мрежа за изграждане на енергийна свързаност между различните региони, каза още евродепутатът.

С-н 5:00 проектите – 6:00 година

Очаква се новият регламент да бъде приет през септември и да влезе в сила от следващата година.

Хотелиери и ресторантьори в Русе подават колективна жалба, заради високите сметки за ток.

Това сподели пред телевизия КИС 13 председателят на браншовата организация Мая Русанова. Освен до електроразпределителното дружество, жалбата ще бъде подадена и до КЕВР.

Русанова, която е собственик на хотел, е получила фактура за електроенергия на стойност близо 3700 евро, въпреки че от октомври миналата година той е в ремонт и не приема посетители. Пуснала е жалба за извършване на проверка за четири месеца.

С-н 1:23 мегават часовете - 1:51 наполовина

Ситуацията е подобна при всички хотелиери и ресторантьори в Русе, където сметките са двойни и тройни.

С-н 7:30 да, казахме – 8:05 на всички

Особено засегнати от високите сметки са хотелите, коментира още Мая Русанова.

С-н 9:43 един от нашите членове – 10:14 по 2,5

Затова освен индивидуално, от бранша в Русе са взели решение да подадат и колективна жалба до електроразпределителното дружество и КЕВР.

Отчитането на двойно потребление на ток може да е софтуерен проблем.

Това смята собственик на заведение в Русе, който беше неприятно изненадан с два пъти и половина по-висока сметка за януари. Милен Иванов вече е подал жалба до КЕВР и до дружеството, с искане за проверка и становище по казуса.

През декември фактурата за ток е била 1555 евро, което е рекордна сума за заведението. Учудването за Милен дошло, след като получил сметката за януари – над 3900 евро. Той не може да си обясни тази разлика при положение, че няма никаква промяна в броя на осветителните тела или уредите, които използва в заведението.

С-н 3:46 аз нямам претенции - 4:12 мисля че + 8:45 това е кражба – 9:09 4 хиляди

Високите сметки за ток се отразяват сериозно на бизнеса, споделя Милен.

С-н 9:11 имам приятел - 9:37 не нещо друго

Според него, по-големият проблем е високата социална цена за населението.

С-н 2:37 възрастни хора – 3:22 тока, бе

Собственикът вече е подал жалба към дружеството.

С-н 5:04 и се надявам - 5:42 нищо

Милен предлага и решение на проблема.

С-н 5:50 искам да помоля – 6:32 няма оправия

Междувременно от Комисията за защита на потребителите обявиха, че започват проверки на трите дружества заради високите сметки за ток.

Започнаха проверките на КЕВР в електроразпределителните дружества в страната заради високите сметки за ток.

Това обяви председателят на комисията Пламен Младеновски.

При констатирани нарушения, от регулатора ще предприемат предвидените в закона мерки за защита на правата на потребителите.

Една от основните задачи ще бъде да се сравняват фактурите със същия период на миналата година. От КЕВР обещават да бъдат безкомпромисни към дружествата при установени нарушения и ги призоват да бъдат социално отговорни.

Вижте повече във видеото.

Авария в електропреносната мрежа остави стотици абонати без ток в Русенско, съобщи областният управител Драгомир Драганов.

Той получи десетки сигнали през последните няколко часа, като проверка от негова страна установи, че става дума за изгорял съединителен мост в 110kV електропровод на територията на Горна Оряховица. Инцидентът е станал от претоварване на мрежата, като най-много засегнати домакинства има на територията на общините Борово, Бяла и Две могили.

Драганов и заместникът му Георги Георгиев са в постоянен контакт с всички институции, имащи отношение по разрешаването на проблема, като очакванията са в следващите около два часа електроподаването да бъде напълно възстановено.

На място са екипи на Електроенергийния системен оператор и "Електроразпределение Север" АД.

Страница 1 от 20