С над 1 600 000 лева ще ремонтират булевард "Никола Маринов" в Търговище.
Булевардът, който е входно-изходна артерия на града в посока Шумен и Варна, ще бъде обновен по цялата му дължина от 2,8 км. За целта Община Търговище ще получи 1 651 000 лв. Това стана ясно след днешното заседание на Министерския съвет, на което правителството отпусна средствата.
Ремонтите на входните артерии на Търговище са сред приоритетите в програмата за управление на кмета през настоящия мандат. Д-р Дарин Димитров изказа своята признателност за отпуснатата сума.
Той заяви, че винаги Общината и правителството са работили в партньорство и са имали добро сътрудничество. Ремонтът на булеварда ще осигури една много по-бърза и по-безопасна връзка на гражданите към автомагистрала "Хемус" и градовете Шумен и Варна, коментира още кметът на Търговище.
Припомняме, че в началото на годината, също с целеви средства от държавата, бе обновена другата голяма входно-изходна артерия - "Цар Освободител".
България е на 26-о място по заболеваемост на 100 000 души от населението от COVID-19 в Европа.
Това докладва министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на премиера Бойко Борисов по време на среща на Националния оперативен щаб в Министерски съвет.
Страната ни продължава успешно да държи развитието на епидемията под контрол и не се позволява претоварване на здравната система.
На национално ниво е осигурен и необходимият ресурс от предпазни средства и медикаменти за срок до 6 месеца напред.
Вижте подробностите във видеото.
От 15 000 до 25 000 лева са санкциите за нарушения на постановлението на Министерски съвет с което хранителните вериги се задължават да предлагат местна продукция.
На обособените за целта места следва да се предлагат мляко и млечни продукти, риба, прясно месо и яйца, пчелен мед и сезонни плодове и зеленчуци от регионални производители.
Предложението големите хранителни вериги да имат обособени места за регионални продукти е още от предходния мандат на Народното събрание, обясни за Новините на телевизия КИС 13 евродепутатът Ангел Джамбазки.
Според него, това не е нищо ново и го има почти навсякъде в Европа. Той допълни още, че предлагането на регионални продукти е в интерес на здравето на хората и в подкрепа на местния производител.
Контролът по изпълнение на постановлението се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните. За неспазване на изискванията се налагат санкции от 15 000 до 25 000 лв., а при повторно нарушение - от 30 000 до 50 000 лева.
Министерски съвет реши да предложи на Народното събрание удължаване на срока на обявеното извънредно положение до 13 май.
Според правителството, България се бори с всички възможни усилия за ограничаване на разпространението на заразата с COVID-19, като измеренията на кризата все още не могат да бъдат оценени и прогнозирани. Натискът върху здравната система може да бъде намален единствено чрез удължаване на сроковете и мерките за социална изолация и за борба с пандемията за да бъде ефективно овладяна, се казва още в становището на Министерски съвет.
Междувременно потвърдените случаи на COVID-19 в страната вече стана 422. За това съобщиха от Министерството на здравеопазването.
От тях 20 са излекувани, а 9 са починали. Към момента хората, които са настанени в болница заради заразата, са 207.
На парламентарния вот догодина трябва да има машинно гласуване във всички избирателни секции.
Решението бе одобрено днес от Министерски съвет.
Правителството възложи на вицепремиера Томислав Дончев координацията с Централната избирателна комисия на процеса по придобиването на необходимите технически устройства за машинно гласуване.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че са взели това решение, тъй като не иска върху правителството да тегнат съмнения, че е против машинното гласуване. Около 15 000 устройства трябва да бъдат осигурени за всички избирателни комисии, като в бройката са включени и резервите, заяви вицепремиерът Томислав Дончев.
Предвижда се машините за гласуване да бъдат закупени от държавата, за да се ползват на всички избори.