Започва оглед на предложените за възстановяване обекти след бурите в Търговищка област.

Това стана ясно днес на заседание на Постоянната работна група към Областния управител на Търговище.

Към работната група са постъпили искания от общините в област Търговище за отпускане на средства за възстановяване на щетите от бурята и градушката, които се разразиха през месеца. Одобрените предложения ще бъдат пренасочени от Областна администрация към Междуведомствената комисия към Министерски съвет, където ще бъдат разгледани за окончателно одобрение.

В Постоянната работна група участват областният управител Митко Стайков, експерти от Областна администрация, експерти от Регионалната дирекция пожарна безопасност и защита на населението в Търговище и експерти от "Напоителни системи" - клон Долни Дунав.

850  000 лева отпусна Министерският съвет за основен ремонт на спортната зала в Търговище.

Сумата е целеви трансфер и е записана в Постановление от 8 декември. Отпуска се след внесено обосновано искане от Община Търговище за нуждата от спешен ремонт на сграда с важно обществено значение за развитието на спорта.

Средствата ще бъдат използвани за обновяване на сградата на улица ”Христо Ботев”, в която тренират клубовете по спортна стрелба, художествена гимнастика и борба.

През годините те многократно настояваха да се осигурят средства, за да се спрат течовете и да се осъвремени базата.

В момента се изработва техническият проект. След изготвянето му ще бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител. Планираните дейности са ремонт на покрива, смяна на дограмата, освежаване на тренировъчните зали и помещенията. 

270 000 лева са отпуснати за ремонт на 30 стаи в сградата на училище "Христо Ботев" в Разград, където ще се настани от следващата година Природо-математическата гимназия "Акад. Никола Обрешков".

Това съобщи на пресконференция кметът на Общината д-р Валентин Василев. Целевите средства са за обновяване на покрива, къртене на стени, шпакловки, боядисване и ремонт на пода. Към тази сума Община Разград също ще отпусне средства за ремонта.

За изпълнението на строителните дейностите са предвидени обществени поръчки. Очаква се ремонтът да е приключил до началото на новата учебна година.

Припомняме, че Природо-математическата гимназия "Акад. Никола Обрешков" се помещаваше дълги години в сградата на Основно училище "Васил Левски", тъй като не разполага със собствена база.

Близо 3 400 000 лева отпуска Министерски съвет за ремонти на пътища и обществени сгради в пет общини в Разградска област. Част от средствата са и за благоустрояване на населени места.

Над 1 200 000 лева за пет обекта са предвидени за община Кубрат. Повече от 900 хиляди лева ще отидат за ремонт на читалища в 4 села. За ремонт на пътната мрежа в община Лозница са предвидени 450 000 лева, а за рехабилитация на улици в населени места на територията на община Цар Калоян опуснатите средства са 350 000 лева.

Над 1 100 000 лева пък ще бъдат вложени в проекти за благоустрояване.

Средствата са отпуснати с Постановление на Министерски съвет от 24 ноември.

През последните месеци правителството за втори път предоставя допълнително финансиране за рехабилитация на улици и благоустрояване в област Разград. През юли в бюджетите на шест общини в Лудогорието бяха преведени близо 3 900 000 лева за ремонти на пътища, изграждане на детски и спортни площадки.

Две основни училища и две гимназии от Разградска област ще придобият статут на иновативни учебни заведения.

Те са включени в проект на Министерството на образованието. В списъка фигурират 185 училища в страната, като сред тях са разградските "Васил Левски", "Иван Тургенев", "Екзарх Йосиф" и "Мария Кюри".

Включването в този списък носи допълнително държавно финансиране за тези училища, с максимална продължителност от 4 години.

Мотивите за обявяване на едно училище за иновативно са свързани с въвеждане на иновативни елементи по отношение на организацията и съдържанието на обучението, въвеждане на нови методи на преподаване, разработване по нов начин на учебното съдържание, учебните програми и планове.

В иновативните училища ще бъде извършван мониторинг всяка година, ще се описват етапите на напредък и резултатите. Ще се съблюдава дали се изпълняват определените цели и идеите, свързани с личностното, интелектуалното и емоционалното развитие на учениците.

Списъкът с иновативните училища ще стане официален документ след одобрение от Министерски съвет.