Стотици фермери излязоха на протест пред сградата на Министерски съвет заради принудителната евтаназия на домашни животни в Югоизточна България.
Протестиращите направиха опит да нахлуят в сградата на Министерски съвет, тъй като премиерът Бойко Борисов не се яви пред тях, но бяха удържани от Жандармерията. В недоволството си овцевъдите демонстративно изляха мляко и запалиха бала вълна.
Исканията на протестиращите са за държавна помощ от най-малко 20 лева на животно, която да компенсира загубите в бранша по време на действието на отменената от съда Наредба 3 за директните плащания. Те настояват компенсацията за колегите им от районите под карантина, заради чумата да е в размер от 40 лева на животно. Националната овцевъдна и козевъдна асоциация настоява и за обезщетения по пазарни цени за принудително умъртвените животни заради чумата.
Протестиращите поискаха оставката на министъра на земеделието и на Директора на агенцията по безопасност на храните. Хората се оплакаха, че нито един чиновник от земеделското министерство не е отишъл при тях да им обясни за проблема с чумата.
При протестиращите пристигна и лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя заяви, че правителството така и не е успяло да даде доказателства за наличието на чума по дребните преживни животни.
Премиерът Бойко Борисов бе категоричен, че ако не се спре заразата сега, това ще изправи страната пред катастрофа. Според министъра на земеделието Румен Порожанов пък, над 100 животни са изнесени от Странджанско, което създавало реална опасност от разпространение на чумата и на други места в страната.
В края на протеста, стана ясно, че всички искания на фермерите са били удовлетворени. Стадата, които бяха евтаназирани, ще бъдат възстановени през следващата година, тъй акто сега тече карантина от 6 месеца. Компенсациите по Наредба 3 ще бъдат изплатени в бюджета за 2019 година.
В резултат на протеста премиерът Бойко Борисов освободи заместник-министър и още трима чиновници заради чумата по животните.
Втори ден продължава протестът на дребни търговци на горива срещу подготвяните промени в закона.
Вчера те бяха пред Народното събрание, но там не им обърнаха внимание и затова решиха днес да отидат пред сградата на Министерски съвет.
Дребният и средният бизнес в бранша се обяви против новия закон за търговия с нефт и продукти от нефтен произход, приет на първо четене от парламента в началото на месеца. С поправките се залага на засилени мерки, които да ограничат сивия сектор. Въвежда се регистрационен режим за фирмите, завишени банкови гаранции и наличие на солиден капитал. За големите дружества и собственици на складове за нефт и горива изискването е за минимум 3 млн. лв., за всяка бензиностанция ще се изисква по 20 хил. лв., а дистрибуторските фирми, които се занимават с пълнене на бутилки с втечнен газ - до 500 хил. лв.
Според търговците, в този си вид, законът за горивата ги обрича на фалит. Недоволните търговци са категорични, че ако поправките не бъдат изтеглени, имат готовност да блокират и границите.
Двата проекта за модернизация на българската армия влизат в дневния ред на Министерски съвет следващата седмица.
Това заяви днес по време на брифинг военният министър Красимир Каракачанов.
Припомняме, че става дума за закупуване на нови изтребители и сглобяване на бронирани машини в България. Единият проект е на стойност над 1,2 милиарда лева, а другият - 1,5 милиарда. По отношение на изтребителите е направена промяна като е записано, че могат да бъдат закупени минимум 8 самолета.
"Наред с това, казвам го за пореден път, ще продължим да поддържаме и съществуващата авиационна техника. Към момента имаме договор без посредници с "РСК МиГ" за поддръжка на МиГ-овете. Хеликоптерите Ми-17 – в момента имаме един такъв хеликоптер, с който участваме в погасяването на пожари освен у нас, а и на териториите на съседни държави, нашата амбиция е да вдигнем още един такъв хеликоптер.", каза Каракачанов.
Министър Каракачанов заяви също, че ще се опитат да въведат в ескплоатация част от наличната авиационна техника за медицински цели. Амбицията на правителството е и още един хеликоптер Ми-17 да започне да се използва за гасене на пожари.
По 40 лв за Великден ще получат над 1 200 000 пенсионери с доход до линията на бедност.
Това стана ясно по време на днешното заседание на Министерски съвет.
За целта ще бъдат отпуснати 50 милиона лева, а добавките ще бъдат преведени с пенсиите за месец април. Право да я получат имат всички хора, на които пенсията или сборът от пенсиите заедно с добавките и компенсациите към тях е в размер до 321 лева включително.
"Решихме, ако подкрепите това наше предложение и сега за Великден да осигурим тези 50 млн. допълнително за българските пенсионери, които в рамките на 2-3 месеца Коледа - Великден са около 100 милиона, немалко пари", посочи министър-председателя Бойко Борисов.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков благодари за отпускането на средствата.
"Това са 56.5% от пенсионерите в България. НОИ има готовност, след като Министерски съвет вземе решението, да го изпълни и с пенсиите за април, изплащането на които ще започне на 4 април, да изплатят и тези еднократни допълнителни суми", заяви социалният министър.
Получаването на сумите чрез пощенските станции ще бъде извършено по график, който ще бъде предварително обявен.
Здравният министър Николай Петров е подал оставка. Той е направил това лично пред премиера Бойко Борисов, който пък я е приел.
Причината е излъчено журналиситческо разследване, в което се твърди, че като директор на Военномедицинска академия, Николай Петров е отклонил поръчки към своя зет.
След заседанието на Министерски съвет, министърът на финансите Владислав Горанов обясни, че по случая не е имало проверка на Държавната финансова инспекция.
"Това, което разбирам е, че министърът е приел един морален акт. Оставката е подадена лично и пред премиера и на среща между двамата само на четири очи. Това, което разменихме с професора, който смятам за един много достоен български офицер, беше – "няма да допусна по никакъв начин да бъде опетнено името ми, 60 години се боря за това име"", каза на брифинг пред журналисти Горанов.
Николай Петров за втори път е здравен министър. Преди това бе част от служебното правителство на Марин Райков.