Предлагат размерът на такса "смет" да се определя спрямо количеството на битовите отпадъци.

От Министерството на финансите смятат, че по този начин ще се въведе принципът "замърсителят плаща", който е записан в Европейска директива от 2008 година.

БСП също подкрепят идеята за новата методика, тъй като тя е по-справедлива за данъкоплатците. Според народния представител от БСП Пенчо Милков, промяната е крайно наложителна. 

Предвижда се законът да влезе в сила чак от 2019 година, за да има време за изготвяне на методика за определяне на такса "смет". 

Според Пенчо Милков обаче може да се очакват проблеми, тъй като е трудно да се определи количеството на отделения битов отпадък.

В Законопроекта ще се предложат три начина за определяне количеството на отпадъците - чрез торби с определена вместимост; съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за отпадъци и честотата на транспортирането им и брой на ползватели на услугата в даен имот.

На първото заседание на Министерски съвет след изборите, служебният премиер Огнян Герджиков благодари за добрата организация.

Той се обърна лично към вицепремиера Стефан Янев и министъра на вътрешните работи Пламен Узунов. Не промусна и външния министър Ради Найденов за организацията на изборите в чужбина.

Огнян Герджиков поздрави и ЦИК за добрата и професионална работа по провеждане на изборите.

След като миналата седмица служебното правителство смени 13 областни управители, на днешното си редовно заседание освободи още 7.

Причината е желанието на губернаторите да се включат в партийните листи. Затова през последните дни в Министерски съвет започнали да постъпват молби за неплатен отпуск от страна на областни управители. Според говорителя Ирина Белчева участието в партийни листи поставяло под въпрос честността на изборите.

Освободени са областните управители на Стара Загора, Видин, Габрово, Смолян, Плевен, Пазарджик и Перник. 

На всяко от следващите заседания на служебния кабинет ще присъстват по двама областни управители на ротационен принцип. След това те ще се срещат с премиера, за да обсъждат подготовката на изборите и да дадат информация за областта, за която отговарят.

Най-вероятно Централната избирателна комисия няма да може да осигури машини за гласуване във всички секции.

Причината е в краткия период и невъзможността да се водят преговори с държави, в които има практика да се провежда машинно гласуване.

Днес стана ясно, че още преди пускането на поръчката от ЦИК за 12 500 машини, служебното правителсво е направило проучване, което да даде отговор дали необходимият брой устройства може да бъде доставен.

Наличието на машини за гласуване във всяка секция за парламентарни избори бе записано в едни от последните промени на Изборния кодекс. ЦИК обаче не обяви обществена поръчка по-рано с аргумента, че вотът на 26 март е предсрочен и текстът не важи за него. Върховният административен съд обаче се произнесе, че всички избиратели трябва да могат да избират дали да гласуват с бюлетина или машинно. 

Назначеното от президента Румен Радев служебно правителство проведе своето първо заседание.

Премиерът Огнян Герджиков даде срок 2 седмици на своите министри да проверят за нарушения в поверените им ведомства и да представят доклад. 

Стана ясно и, че ще се освобождават областни управители, които не работят срещу купуването на гласове. Това каза служебният премиер Огнян Герджиков.

Освен това ще бъде създаден и изборен борд, който ще подпомага организацията на предстоящите предсрочни избори. Според вече приетата от служебния кабинет план-сметка, изборите на 26 март ще струват 29 905 000 лева. По казуса дали трябва да има машинно гласуване във всички секционни комисии, ще се произнесе Върховният административен съд.

Служебният премиер даде срок две седмици на своите министри да представят доклад за състоянието по ресори, като наблегна на обществените поръчки.

Герджиков даде и срок до 10 февруари, за да получи информация за свършеното по подготовката на председателството на България на Съвета на Европейския съюз.